Székrekedés
A székrekedés nagyon sok kismamának okoz panaszt, aminek több oka is van. Egyrészt a szorulás szinte már népbetegségnek számít, hiszen a modern ember táplálékában egyre kevesebb a nyers zöldség, gyümölcs, a rostokban gazdag teljes értékű gabona. Másrészt a várandóssággal együtt járó hormonváltozások nemcsak a méh, de a belek simaizmait is ellazítják, és ennek eredményképpen renyhébb lesz a bélmozgás, lassabban halad a táplálék a bélcsatornában, több folyadék szívódik fel belőle.
A várandósság alatt gyakran fellépő vashiány is okozhat szorulást, de érdekes módon azok a vasat pótló szerek, amiket ilyenkor az orvosok felírnak, szintén ilyen tüneteket eredményezhetnek. Tovább súlyosbíthatja a helyzetet, hogy a baba egyre növekvő nyomással nehezedik a belekre.
A székrekedés – ugyan már magában is meglehetősen kellemetlen – további panaszoknak válhat kiindulópontjává: hányingert, fejfájást, bőrproblémákat, aranyeret okozhat, és akadályozza az ásványi anyagok megfelelő felszívódását. Egyes kutatások szerint a toxémia kialakulásában is szerepet játszhat.
Ennyi rossz hír után jöjjön a jó: A székrekedés megelőzhető, illetve könnyen enyhíthetőek a panaszok természetes módszerekkel!
Hogy milyen módszerek vethetők latba?
A testmozgás segít! Napi fél óra jó ütemű séta megélénkíti a bélmozgást, de a kismamajógában is vannak kifejezetten a bélműködést serkentő gyakorlatok.
Talán banálisnak hangzik a következő tanács, de fontos tudatosítani: rögtön menj WC-re, ha úgy érzed, hogy kell. A távozásra kész széklet minél tovább marad bent, annál több folyadékot szív fel belőle a bél, és annál nehezebben tud majd távozni.
Csakúgy, mint a szüléshez, az ürítéshez is az egyik legideálisabb testhelyzet a guggolás. Ha időd és lehetőséged van rá, próbáld ki, hogy mielőtt WC-re mész, guggolásban töltesz egy kis időt, vagy beviszel a WC elé egy kis sámlit, és úgy ülsz, hogy a lábaid rajta legyenek.
Adj magadnak időt! Lazíts, várj türelemmel, lélegezz, és esetleg segítsd a bélmozgásodat azzal, hogy megfeszíted és elengeded a végbél izmait néhányszor.
Természetesen az étkezéssel lehet a legcélzottabb módon befolyásolni a bélműködést:
- Fogyassz minden nap bőségesen nyers zöldséget, gyümölcsöt!
- Válassz teljes kiőrlésű gabonából készült kenyereket, tésztákat!
- Sok-sok vizet igyál! Aki megfelelő mennyiségű folyadékot iszik, annak nem lesz székrekedése.
- A zabkása kiválóan lágyítja a székletet, főleg ha mazsolával vagy más aszalt gyümölccsel fogyasztjuk.
- Az élőflórás joghurt a bélflórát tartja/hozza rendbe, ami szükséges a belek egészséges működéséhez.
Végül álljon itt egy recept a vállalkozó kedvű kismamáknak:
„Enyhítő"
4 aszalt szilva (mag nélkül)
1 evőkanál korpa
2,5 dl meleg almalé
Tedd bele az almalébe a korpát és a szilvákat, és áztasd kb. 15 percig. Attól függően, hogy mennyire szívódott fel a folyadék, kanalazd be, vagy idd ki. Naponta egyszer vagy kétszer fogyasztható, legjobb reggel és este.
Hoppál Bori
Forrás: TAVAM
|