Hosszú távon veszélyes lehet a császármetszés PDF Nyomtatás E-mail

Igen komoly hasi műtét! 

OrvosokAz első szülésnél császármetszésen átesett nőknél megnő a méheltávolítás kockázata a következő szülésnél - állítják széles körű vizsgálati eredményeikre hivatkozva az Oxford Egyetem orvosai. Az utóbbi években az egész világon drámaian megnőtt a császármetszések száma, és így az esetleges későbbi szüléseknél jelentősen megnőhet a komplikációk esélye.

Csecsemőműtét

Dr. Marian Knight és munkatársai 2005 februárjától egy éven át mintegy 800 000 szülés körülményeit és előzményeit vizsgálták meg az Egyesült Királyságban. Az eredmények szerint azoknál a nőknél, akik első gyermeküket természetes úton szülték meg, csak minden 30 000. esetben kellett a következő szülés esetén teljes méheltávolítást (orvosi szaknyelven hiszterektómiát) végrehajtani. Akik viszont első alkalommal császármetszéssel szültek, azoknál a második szülés esetén már minden 1300. esetben kellett végrehajtani a beavatkozást. Akiknek már kettő vagy több császármetszése is volt, ott a méheltávolítás szükségességének a valószínűsége még tovább növekedett.

Knight szerint ezek az adatok azért aggasztóak, mert az utóbbi években az egész világon drámaian megnőtt a császármetszések száma, és így az esetleges későbbi szüléseknél jelentősen megnőhet a komplikációk esélye. A szülészeknek nagy a döntési szabadsága ebből a szempontból, így kétségtelenül sok lehet az indokolatlanul elvégzett műtét, melyet az orvos olykor kényelmi okokból vagy a beteg határozott kívánságára végez – emelte ki a szakember.

Miért lehet veszélyes a császármetszés?

A császármetszés egy igen komoly hasi műtétnek tekinthető, melynek lényege a terhes méh megnyitása és a magzat világra segítése. Általánosságban elmondható, hogy bármely olyan anyai vagy magzati állapot esetén el lehet végezni az operációt, amely a hüvelyi szülést megnehezíti, illetve az az anya vagy a magzat egészségkárosodásának fokozott kockázatával jár.

A terhes méh megvágása azonban minden esetben jelentősebb vérzéssel járhat, amit olykor nehéz uralni. A metszés helyén keletkező heg sohasem lesz olyan erős, mint az érintetlen izomszövet, így a következő terhességek esetében ez hegszétválást eredményezhet, amely egyaránt veszélyeztetheti a szülő nő és a magzat életét Ezért ennek következményeként sok esetben kell teljes méheltávolítást végezni. Kismama és kispapa

Méheltávolítás után nincs többé menstruáció, és sajnos nem lehetséges az anyaság sem, ezért fiatal nőknél csak abban az esetben végzik el ezt a beavatkozást, ha nincs más mód a gyógyításra. Ezért a szakemberek a szakmai protokollnak megfelelően a császármetszés után következő 3 év során nem is tanácsolják a terhességet.

A császármetszések számának további növekedése várható

A brit szakértők szerint a császármetszések számának további növekedése várható az elkövetkező években az Európai Unió egész területén. Ennek oka az a jellemző tendencia lehet, hogy a nők egyre későbbi életkorban szülnek, aminek következtében a koraszülések, a komplikációk és így a császármetszések száma is növekszik. Emellett az édesanyák szintén gyakran támogatják, hogy a gyermek inkább császármetszéssel jöjjön világra, hiszen ez egyrészt fájdalommentes, másrészt sokan egyszerűen azért kérik ezt a szülési formát, mert egyfajta „divat" lett az utóbbi években.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár felmérései alapján elmondható, hogy az utóbbi 12 évben duplájára nőtt a császármetszések száma Magyarországon, így nagyjából már minden harmadik nő ezzel a módszerrel hozza világra gyermekét. Ezenfelül az is látható az adatokból, hogy óriási különbségek vannak a megyék adatai között – vagyis valahol kiemelkedően sok, valahol pedig kiemelkedően kevés császármetszést végeznek évente a szülések számához viszonyítva –, és ez szakmai okokkal nehezen magyarázható. Ráadásul az a nő, aki már egyszer „császárral szült", nagy valószínűséggel a következő gyerekét is császármetszéssel szüli, ami növelheti a későbbi esetleges komplikációk esélyét. A statisztikát készítők feltételezései szerint a műtét elvégzése sokszor nem a szakmai protokollok alapján történhet, hanem az adott kórház szokásai szerint, illetve annak megfelelően, hogy az adott orvos milyen „iskolában", kinél tanult.

Forrás: origo.hu

A cikkhez kapcsolódó filmajánlót csak regisztrált felhasználóink nézhetik meg. Ha még nem regisztráltál, kérjük itt tedd meg.

 
< Előző   Következő >
And in other news

Mozgásterápia

A gerincpanaszok megoldása McKenzie elvek szerint - I. rész

CsigolyaAz  összefoglaló az utóbbi évek legfontosabb ismereteinek gyűjteménye a gerincproblémák témaköréből. Aktuális kutatásokon alapul, amelyek sok régi dogmát és eddigi terápiás feltételt megdöntöttek. Az alábbi információk segítséget nyújtanak azoknak, akik:

– gerincfájdalmaktól szenvednek, 
– hatékony terápiát keresnek a panaszok megoldására,.... Tovább...

Szülés - szoptatás

Könnyen szülni - könnyen regenerálódni

 6 órás információs program szülésre készülőknek

schwanger01Következő időpont:
2008. március 8.

A szép, szorongás és félelemmentes szüléshez az ösztönök mutatják az utat, de rátalálni és kitartani ez mellett, mai világunkban, sokszor nem könnyű. Tovább...

Masszázs

Shiatsu

A shiatsu egy japán masszázs terápia.

shiatsuka kepA shiatsu lényege, hogy a meridiánokban harmonizálja az energiákat és kiegyenlíti az energiaáramlást. Lazítja az ízületeket, nyújtja az izmokat és kezeli az akupresszúrás pontokat. Háttere a hagyományos kínai orvoslás, a Yin-Yang elmélet és a Zen-buddhizmus.

Tovább... 

RocketTheme Joomla Templates